23 april

Tematräff idrottspsykologi

Kristiina Pekkola och Sverker Fryklund ansvarar för kompetensområdet idrottspsykologi på Malmö idrottsakademi. Under tematräffen kommer de att fokusera på anspänning och nervositet inför tävling. När presterar du som bäst och när presterar du som sämst? Har du någonsin funderat på det? Kanske har det att göra med om du är tänd eller om du är spänd.

Att kunna hantera stress och reglera sin anspänning i kroppen är viktigt för att både må och prestera bra. Under kvällen tittar vi på vad skillnaderna är mellan att vara tänd eller att vara spänd. Då alla upplever olika typer av situationer på sitt individuella sätt behövs individuell kunskap om hur just du hanterar dina utmaningar.

Program

  • 17:30-18:00 Mingel och enklare förtäring
  • 18:00-19:30 Tema idrottspsykologi och praktiska övningar

När? Torsdagen den 23 april 17:30 – 19:30.
Var? Malmö idrottsakademis möteslokal ”Biblioteket”, Baltiska hallen, Eric Perssons väg 6
Anmälan senast den 21 april, meddela ev specialkost

Varmt välkomna!

Anmälan till tematräff 23/4

MALMÖ IDROTTSAKADEMI

– Ett kompetenscenter för hållbar elitidrott, där så väl idrottare, tränare, föreningar som förbund i ett långsiktigt och nära samarbete kan utvecklas för att nå internationella toppresultat.

KONTAKT

Malmö idrottsakademi
Baltiska hallen
Eric Perssons väg 6
217 62 Malmö

Niklas Harris, verksamhetsansvarig
Mail: niklas.harris@malmo.se
Telefon: 0709 – 63 86 29

Tillgänglighet för webbplatsen